Home > okolí

Kalendář aktivit

okolí

main-000077.jpg

Břevnov je prvně zmiňován již v 10. století.

Za povšimnutí stojí větší množství bývalých hospodářských usedlostí, z nichž už dnes žádná neslouží svému původnímu účelu nebo se z nich dochovalo pouze torzo. Mezi nejznámější patří Ladronka. Dnes je tento nově rekonstruovaný objekt částečně přístupný veřejnosti. Dalšími jsou například Kajetánka, Šleiferka, Spiritka, Petynka, Hybšmanka, Tejnka nebo Liborka.

Díky historickým souvislostem vešel ve známost hostinec U Kaštanu, kde byla roku 1878 založena Českoslovanská sociálně demokratická strana. Dnes je díky rozšířené Bělohorské třídě budova hostince asi o třetinu zmenšena a kromě pohostinství je v ní kulturní centrum Kaštan provozované Unijazzem.

Z ptačí perspektivy a na mapách jsou jistě nepřehlédnutelné Strahovské stadiony, za zmínku stojí Stadion Evžena Rošického a zejména Velký strahovský stadion. V blízkosti Břevnovského kláštera se nachází plochodrážní stadion Markéta, na kterém se pořádají i mezinárodní motocyklové závody.

Atmosféru Břevnova minulých století si z velké části uchoval Břevnovský hřbitov v sousedství kláštera. Pohřbeni jsou zde mimo jiné Karel Kryl, Jan Patočka a Jan Anastáz Opasek.

Územím Břevnova prochází směrem od východu na západ poutní cesta z pražské Lorety do kláštera v Hájku. Cesta byla lemována jednadvaceti kapličkami z let 1720-1726. Dodnes se dochovalo dvanáct z těchto kaplí, pět z nich stojí na území Břevnova. V posledních dvou dekádách jsou dochované kaple postupně opravovány.

 

 

main-000069.jpg

Břevnovský klášter

vzdálenost 3 minuty chůze

detail »
main-000070.jpg

Strahovský klášter

10 minut chůze

detail »
main-000071.jpg

Pražský Hrad

5 minut tramvají

detail »
main-000072.jpg

Loreta

5 minut tramvají

detail »
main-000073.jpg

Letohrádek Hvězda

15 minut chůze

detail »
main-000074.jpg

Petřín

15 minut chůze

detail »
main-000075.jpg

Malá Strana

20 minut tramvají

detail »
main-000076.jpg

Karlův most

20 minut tramvají

detail »
Klidné prostředí a přitom tak blízko do centra.